1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 28 listopada 2023 r.

Wykład otwarty na temat słownika idiomów języka angielskiego

6 grudnia 2023 r. (środa) o godz. 16:45 w auli C3 Collegium Novum wygłoszony zostanie wykład otwarty w języku angielskim
na temat projektu językowo-technologicznego o nazwie Treedioms online idiom dictionary, którego realizacja rozpoczęła się w lutym bieżącego roku.
Podczas spotkania koncepcję narzędzia stanowiącego przedmiot powyższego projektu zaprezentuje
jego lider – Michał Ejankowski, student kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją.

Treedioms to interaktywny korpus  idiomów angielskich w formie strony internetowej o charakterze słownika języka angielskiego, ułatwiający naukę zwrotów oraz fraz o znaczeniu przenośnym. Celem projektu, w ramach którego powstaje opisywane narzędzie, jest rozpowszechnienie nauki wyrażeń idiomatycznych, stanowiących zaniedbywany często obszar języka obcego na etapie edukacji z jego zakresu. Podstawowym założeniem realizowanej inicjatywy jest ułatwienie osobie uczącej się języka angielskiego przyswojenia tego typu wyrażeń z myślą o ich popularyzacji.

Podczas prelekcji zademonstrowany zostanie sposób działania konstruowanego narzędzia, a także przedstawione zostaną  innowacyjne rozwiązania związane z posługiwaniem się słownikami języka angielskiego, takie jak opcja wyszukiwania idiomu na podstawie jego definicji, dostęp do biblioteki znaczeń wyrażeń idiomatycznych czy też połączenie aspektu muzyki z nauką. Słuchacze będą mieli ponadto możliwość wzięcia udziału w rozwiązaniu przykładowych zadań udostępnionych na stronie internetowej narzędzia Treedioms.

Serdecznie zapraszamy na wykład wszystkie osoby zainteresowane nauką języka angielskiego, które pragną poszerzyć swe zasoby
frazeologii idiomatycznej z myślą o zwiększeniu swej skuteczności komunikacyjnej!